Nyereség vagy bevétel: melyikre fókuszálsz?

nyereség vagy bevétel

Sok vállalkozó a bevételt figyeli, mint elsődleges mutató. Ez valahol rendben is van, de önmagában nagyon kevés.

El akar jutni:

  • 100 millió forintig
  • 500 millió forintig
  • 1 milliárd forintig

és közben hajlamos megfeledkezni arról, hogy a bevétel önmagában nem cél.

A vállalkozás hosszú távú stabilitását nem a bevétel, hanem a nyereség biztosítja.

1. A nyereség finanszírozza a fejlődést

Egy vállalkozásnak folyamatosan fejlődnie kell: ha ezt a cikked olvasod, akkor valószínűleg egyetértesz.

Új munkatársak, eszközök, szoftverek, képzések, rendszerek…

Minden pénzbe kerül, és ha nincs nyereség, akkor ezek a fejlesztések előbb-utóbb elmaradnak – vagy pénzügyileg megfinanszírozod, de igazából veszteségbe vered vele a céget.

2. A nyereségből lesz tartalék

Az elmúlt években sok vállalkozó megtapasztalhatta:

  • Covid
  • energiaválság
  • infláció
  • piaci visszaesés

Rengeteg változás, sokszor váratlanul gyorsan. A jó évek nyeresége sokszor a nehezebb időszakok túlélésének alapja. Egy alapvetően szuper cég is könnyen meginog egy rossz időszakban, ha nincsenek tartalékai.

3. A nyereség szabadságot ad

Minél stabilabban nyereséges egy vállalkozás, annál több lehetősége van a vezetőnek:

  • fejleszteni
  • beruházni
  • új irányokat kipróbálni
  • vagy akár visszavenni az operatív munkából

Ez mind egyfajta szabadság és versenyelőny azokkal szemben, akik csak nullszaldóval működnek, és nem haladnak egyről a kettőre.

4. A nyereség visszajelzés

A profit nem csak pénz, nem csak az egodat táplálja, és nem csak arra szolgál, hogy vehess magadnak valami újabb drága „játékszert”.

Visszajelzés arról, hogy:

  • megfelelő-e az árazás
  • jól működnek-e a folyamatok
  • hatékony-e a szervezet
  • van-e valódi értékteremtés

Ezek nélkül nehéz nyereséges céget építeni.

5. A bevétel könnyen félrevezethet

Sok vállalkozás növekszik bevételben, és az üzleti életben a csapból is az folyik, hogy növekedni kell.

Közben gyakran romlik a profit, egyre feszül a cash flow helyzet, nő a kockázat, amit vállalkozóként viselsz. Ironikus, hogy egyre nagyobb a felelősség rajtad, de sokszor egyre kevesebb ellenértéket termel a cég az erőfeszítésedért cserébe.

A nagyobb bevétel nem jelent automatikusan jobb vállalkozást.

6. A nyereség teremti meg a jövőt

Akár osztalékot szeretnél kivenni.

Akár a cégedet szeretnéd fejleszteni.

Akár egy önjáróbb vállalkozást szeretnél építeni.

A kiindulópont ugyanaz: nyereséges működés.

A bevétel fontos. A profit még fontosabb.

A bevétel lehet látványos, aprofit viszont az, ami hosszú távon életben tartja és fejleszti a vállalkozást.

Ezért vállalkozóként nem elég a bevételt figyelni. A profitot, és annak az összetevőit is érteni, figyelni és javítani kell.

Bejegyzés megosztása

Iratkozz fel, hogy elsőként értesülj a legújabb tartalmakról.

További bejegyzések