Vállalkozóként hajlamosak vagyunk a bevételre fókuszálni, annak ellenére, hogy igazán nem a bevételből, hanem az árrésből, vagy legjobban a nyereségből tudunk gazdálkodni. Mit tudsz kezdeni a bevétellel és mit a nyereséggel? Miért célszerűbb inkább utóbbira helyezni a hangsúlyt? Erről olvashatsz ebben a cikkben!
Nyereség vagy bevétel: Te melyikre fókuszálsz?
Vállalkozóként mindannyian csak a nyereségből, profitból tudunk igazán gazdálkodni. A bankszámlánkra cash flow tekintetében a teljes kiszámlázott összeg beérkezik bevételként. Azonban ebből az összegből számtalan kiadást, költséget kell teljesíteni, mielőtt eljutunk ahhoz a pénzösszeghez, amivel bármit kezdhetünk: a nyereséghez.
Míg a non-profit vállalkozásoknál mindig kiemeljük, hogy non-profit szervezetről van szó, addig a profitorientált vállalkozásoknál ezt nem szoktuk így hozzátenni. Azért nem, mert evidens, hogy amelyik vállalkozás nem kifejezetten non-profit módon működik, az profit-, azaz nyereségorientált. Azért dolgozik. Elvileg!
A gyakorlatban viszont a vállalkozók és vállalkozások nagy része sokkal inkább az ÁRBEVÉTEL növelésére fókuszál, mindezt úgy, hogy a nyereségre csak az üzleti év végén vet pillantást. Azt keresi, hogyan, milyen módon, milyen eszközökkel tudná növelni a bevételét. Ezeket a vállalkozásokat kis túlzással inkább nevezhetnénk bevétel-orientált vállalkozásoknak.
Bevétel nélkül nem lesz nyereség – ez biztos. Viszont a bevétel növelése nem jelenti egyben a nyereség növekedését is.
Mi számít árbevételnek?
A vállalkozásodnak különböző forrásból is származhatnak bevételei (pl. különböző pályázatok vagy támogatások, valamilyen kártérítés, valamilyen saját eszköz értékesítése), viszont amire a leginkább hatásod és befolyásod van, az a közvetlen üzleti tevékenységedből származó bevételed. Tehát az a bevétel, amit termelő, szolgáltató vagy kereskedő vállalkozásként kiszámlázol az ügyfeleidnek és vevőidnek.
Ebbe ilyenkor beletartozik a kiszámlázott ÁFA is (persze vannak áfamentes tevékenységek vagy adózási formák is). Azonban a bevételeknél célszerű a nettó bevételeidre figyelni, hiszen az áfát alapesetben úgyis be kell fizetned – csökkentve a költségeid áfatartalmával.
Mindezt a bevételt valamilyen értékért, értékteremtését cserébe kapod. Alapból minden vállalkozás törekszik arra, hogy folyamatosan növekvő, minél magasabb bevételt termeljen évről évre. De mit lehet kezdeni egyébként a bevétellel?
Nyereséges Vállalkozás Hírlevél feliratkozás
MÉG EGY LÉPÉS!
A feliratkozás véglegesítéséhez kérlek erősítsd meg a feliratkozásodat! Ehhez kiküldtünk egy emailt, kérlek nézd meg a Promóciók és a Spam mappát is a levelezőrendszeredben.
Mit tudsz kezdeni a bevétellel?
Ebből a nettó bevételből gazdálkodik a vállalkozásod. Jó mérőszám, hogy mekkora bevétele van egy vállalkozásnak, de tulajdonosként mit tudsz Te kezdeni az árbevétellel?
A bevételből számos költséget kell fedezned. Ezt hosszasan lehetne sorolni: anyagköltségek, rezsiköltségek, bérköltségek, különböző bérleti díjak költsége stb. Ezek olyan költségek, amelyek cash-flow tekintetében egyben kiadást is jelentenek a vállalkozásodnak. Szemben pl. az értékcsökkenési leírás költségével, ami bár költségként időről időre jelentkezik az üzleti év eredményében, de kiadásként akkor jelentkezett, amikor megvetted az adott eszközt (feltéve, hogy egy összegben fizettél).
Tehát a bevételből mindezeket a költségeket ki kell fizetned, mielőtt eljutsz addig a pénzösszegig, amire már talán úgy tekinthetsz, mint a vállalkozásod pénze. De ez még mindig nem a nyereség!
Nyereség: mi számít nyereségnek?
A nyereség vagy profit az a pénzösszeg, ami a különböző költségek és ráfordítások kifizetése után megmarad a vállalkozásodnál. Tehát nem a bevétel vagy az épp aktuálisan elérhető banki egyenleg. Sokkal inkább az a pénz, amiből már tényleg mindent kifizettél, amit ki kell a tevékenységedből adódóan, beleértve a különböző adókat is.
Míg a legtöbb vállalkozásnál ez a pénz, azaz a nyereség „megmarad”, addig a haladóbb vállalkozások ezt előre tervezik, és eköré szervezik a tevékenységüket. Azért ez elég nagy különbség!
A nyereség tényleg az a pénz, amiből már nem kell különböző költségeket, adókat, vagy bármilyen kötelezettséget fizetned. Azt, hogy mekkora lesz ez a profit a vállalkozásodban, nagyban függ attól, hogyan dolgoztál az árképzés során. Szóval eljutottunk oda, hogy van nyereségünk: mit tudunk ezzel kezdeni?
Mit tudsz kezdeni a nyereséggel?
Vállalkozóként, cégtulajdonosként itt jön az izgalmas rész, hiszen a nyereség az, amivel már igazán gazdálkodhatsz. A nyereségből tudsz pl. megtakarítást, tartalékot képezni a vállalkozásodban. Vagy a nyereségből tudsz különböző jótékony célokra pénzt fordítani. De a nyereségből tudod például megjutalmazni a munkatársaidat a teljesítményükért cserébe.
És nem utolsó sorban, a nyereségből tudsz osztalékot felvenni a munkád eredményeként, mint a cég tulajdonosa. Ez lesz az a pénz, ami vállalkozóként tényleg a tiéd, amivel már bármit kezdhetsz.
Ha mindezeket már a bevételből fizetnéd, anélkül, hogy tisztában lennél vele, hogy legalább nagyságrendileg mekkora nyereségből gazdálkodhatsz, akkor viszonylag hamar vakvágányra vezethetnéd a vállalkozásod.
Neked melyik a fontosabb, az árbevétel vagy a nyereség?
Ezek után Neked melyik a fontosabb? Igazából a Te dolgod, Neked kell eldöntened. Ha pedig döntöttél, és tisztán látod mi a fontos számodra, akkor törekedj arra, hogy ez minél jobb legyen!
Ha a minél magasabb bevétel a célod, akkor a bevétel növelésére fókuszálj, erre keress megoldásokat. Ha pedig a minél magasabb nyereség elérése a célod – hogy aztán ezt a nyereséget magasztos célokra fordítsd – akkor arra keress eszközöket és megoldásokat, hogy növeld a vállalkozásod nyereségét!
Ha a nyereségre fókuszálsz, akkor 3 cikket ajánlok még figyelmedbe:
Az ügyfeleimmel egytől-egyig azon dolgozunk, hogy a nyereséget növeljük. Hiszem, hogy egy egészségesen nyereséges vállalkozás tud hosszú távon jól működni, és jól bánni a munkatársakkal, vevőkkel és ügyfelekkel!